دیابت (Diabetes)

دیابت شیرین ارتباط زیادی با نرخ بیماری‌زایی و مرگ‌و‌میر دارد که البته باید توجه داشت که با تشخیص و درمان به‌موقع می‌توان این نرخ را کاهش داد. هزینه‌های مستقیم پزشکی مثل مراقبت بستری، خدمات سرپایی و مراکز خدمات پرستاری بسیار زیاد هستند و هزینه‌های غیر‌مستقیم آن نظیر ناتوانی، ازدست دادن شغل و مرگ و میر زودرس هم زیاد است. هزینه‌های متوسط سلامت افراد دیابتی دو برابر افراد غیردیابتی است. بنابرین اهمیت پیشگیری و درمان دیابت بسیار زیاد است. ازجمله تغذیه‌درمانی برای پیشگیری و درمان دیابت و کاهش هزینه‌های آن توانایی ویژه‌ای دارد. بعلاوه افراد دیابتی هم خودشان نقش مهمی دارند و قادر به انجام اقدامات خودمراقبتی برای کنترل و کاهش خطر عوارض و مرگ زودرس هستند.

Ref: Krause 2012> Chapter 31 (Diabetes)> p675

برخلاف تصور برخی افراد تجویز انسولین نیاز فرد دیابتی به خود-مراقبتی و رعایت تغذیه و انجام سایر رفتارهای سلامت را رفع نمیکند...هیچکس به اندازه خودتان موثر نیست.


 شیوع و اهمیت دیابت

در سال 2012 براساس اطلس ارائه‌شده توسط IDF (فدراسیون جهانی دیابت) 371 میلیون دیابتی در جهان وجود داشت که رفته رفته این تعداد افزایش می‌یابد. نیمی از دیابتی‌ها تشخیص‌داده نشده‌اند. 4.8 میلیون مرگ در این سال به علت دیابت اتفاق افتاد و هزینه‌های مراقبت سلامت دیابتی‌ها 471 میلیارد دلار آمریکا بود.

شیوع دیابت در جهان 8.3% و درخاورمیانه و شمال آفریقا 10.9% بود و در این سال 4.5 میلیون دیابتی در ایران زندگی می‌کردند.

Ref: http://www.idf.org

/ 2 نظر / 54 بازدید
الهه

وبلاگ خوبی دارین. درمورد کنترل دیابت توضیح بدین لطفاً.

پارادایز

هوای مردن بیخ گوش من است همان جایی که روزی رد نفس های تو بود