تغذیه و بیماریهای قلبی-عروقی: نوسان فشار خون...

همواره توجه کنید، برای از بین بردن یک حالت یا بیماری باید علت درمان شود و نه معلول..

.

فشار خون بالا؛ شایعترین علت نوسان فشار است. پس ضروری است در این گروه از افراد رژیم غذایی DASH، مدیترانه‌ای و TLC مورد استفاده قرار گیرد (درمورد رژیم مدیترانه‌ای و TLC در آینده توضیح داده خواهد شد).

استرس؛ استرس و هیجان روحی، افزایش ضربان قلب و فشار خون را به‌دنبال دارد. معمولاً استرس گذرا و گهگاه مشکلی ایجاد نمیکند اما استرس طولانی‌مدت منجر به فشار خون نوسانی می‌شود.

حساسیت غذایی؛ بهترین مثال نمک است. غذاهای خاص سرشار از سدیم مثل غذاهای آماده و نمک سر سفره در دراز مدت باعث نوسان فشار خون میشود.

داروها؛ استامینوفن، دکونژستانت‌ها، داروهای ضد‌افسردگی، NSAIDs (داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی) و ... میتوانند باعث افزایش فشار خون شوند. بعلاوه کوکائین و متامفتامین‌ها نیز میتوانند نوسان فشار ایجاد کنند.

کافئین؛ کافئین یک محرک است و میتواند منجر به افزایش موقت فشار خون شود. در افرادی که به طور مرتب قهوه مصرف نمیکنند، تأثیر افزایش فشار بیشتر است.

ریتم شبانه‌روزی؛ این ریتم بواسطه فرایندهای فیزیولوژیک، رفتاری و بیوشیمیایی در بدن اتفاق می‌افتد که طبیعی است و باعث می‌شود فشار خون هنگام صبح در کمترین حد و بعد‌از ظهر در اوج خود باشد.

از آنجایی که هرکدام از این عوامل تا اندازه مشخصی بر فشار خون و نوسان آن تأثیر دارند، برای کنترل این شرایط بهتر است تک تک این عوامل کنترل شوند، تا مجموعاً اثرات قابل‌توجهی داشته باشند.

Ref: http://www.livestrong.com

/ 10 نظر / 180 بازدید
saqar

من كه هميشه فشارم پايين هستش

saqar

٩روى ٧

saqar

سلام رفتم بيرون يك ساعتى راستى اون يكى نويسنده چرا نمياد بنويسه پس؟

saqar

رضا ٤بهمن يعنى ٢سال پيش[نیشخند] چقدر ديگه شما پسرا حوصله دارين همين الان هم به زور مينويسى بابا تند تند مطلب بذار مطلب هاى با حال غذاهاى سبك و مقوى معرفى كن

saqar

[خنده]اخه همين ٢هفته يك بار هم نميزارى

saqar

الان چرا با من لج كردى؟[سوال][راک]اين ايكون اخرى كه زدم به نظرم خيلى باحالههههه

saqar

خوب نزارين هروقت بيكار بودى و مطلب خوب داشتى بزار

saqar

خيلى هم خوبه حالا درس بخون هر وقت كه ديدى وقت دارى و حوصله دارى اينجا هم سرو سامونى بده

saqar

[خنثی][خنثی][خنثی][خنثی][خنثی]

saqar

از خودت ياد گرفتم ديگه