اهداف تغذیه درمانی در دیابت

اهداف تغذیه‌ای در دیابت نوع 1؛

  • حفظ پیامد‌های متابولیک و سطح گلوکز خون در محدوده مطلوب
  • کاهش خطر عوارض دیابت (مثل بیماری عروقی) و درمان آنها
  • بهبود سلامت عمومی از طریق انتخاب غذایی سالم و فعالیت فیزیکی
  • اصلاح دریافت‌های غذایی و اصلاح شیوه زندگی جهت پیشگیری و درمان چاقی، اختلالات چربی خون، بیماریهای قلبی-عروقی، فشار خون و نفروپاتی
  • تأمین نیاز تغذیه‌ای بیمار مطابق ترجیح فرد و فرهنگ و شیوه زندگی و نیازهای انرژی و مواد مغذی
  • حفظ وزن نرمال

 

اهداف تغذیه‌ای در دیابت نوع 2؛

شایعترین نوع دیابت می‌باشد. شیوع این دیابت در هر سنی می‌تواند اتفاق بیفتد (حتی در کودکی)، اگرچه در بزرگسالان بسیار شایعتر است و عمدتاً درلیل آن هم چاقیاست. در بیشتر موارد اهداف تغذیه‌ای دیابت نوع 2 مشابه دیابت نوع 1 است. تفاوت‌های اصلی این نوع دیابت که به اتیولوژی آن مربوط می‌شود این است که همراه با اضافه وزن و چاقی است. به همین جهت یکی از اصلی‌ترین و اساسی‌ترین توصیه‌های تغذیه‌ای برای دیابت نوع2 کاهش وزن دو حفظ وزن سالم با استفاده از کاهش کالری دریافتی مطابق نیازهای انرژی و غذایی افراد و افزایش فعالیت فیزیکی روزانه است.

  • موارد ذکر‌شده برای دیابت نوع 1
  • افزایش فعالیت فیزیکی (مستقل از کاهش وزن باعث بهبود قند خون، کاهش مقاومت انسولین و کاهش خطر عوارض قلبی-عروقی می‌شود) حداقل 150 دقیقه در هفته فعالیت فیزیکی هوازی متوسط تا شدید که حداقل در سه روز هفته توزیع شود و بیشتر از دو روز متوالی بدون فعالیت نباشند.
  • ورزشهای مقاومتی (مثل وزنه زدن) هم در بهبود قند خون مؤثر هستند. توصیه می‌شود دیابتی‌های نوع 2 سه بار در هفته تمرین ورزشی مقاومتی داشته باشند.
Ref: Clinical Nutrition in Practice (2010) by Nikolas Katsilambros, et al- pages 61 & 62
دیابت به تنهایی بیماری کشنده ای نیست، آنچه که بیشترین اهمیت را در دیابت(نوع 1 و 2) دارد کنترل متابولیک برای جلوگیری از عوارض گسترده آن نظیر بیماری های قلبی-عروقی میباشد...
بیمار دیابتی با کنترل گلوکز و لیپیدهای خون، فشار خون، کاهش وزن و هر عاملی که در نهایت به حفظ هموستاز متابولیک کمک کند میتواند زندگی معمولی داشته باشد.
در جلسات آینده بیشتر درمورد دریافت درشت مغذی ها، شاخص گلایسمیک و بار گلایسمیک، شمارش کربوهیدرات ها، فیبر غذایی، شیرین کننده های مصنوعی، ریز مغذی ها، مکمل های غذایی، فعالیت فیزیکی و کاهش وزنصحبت میکنیم و در پایان نحوه مراقبت بیماران از خودشان (خود مراقبتی) را با توجه به موارد ذکر شده آموزش خواهیم داد.
 
چرا که آموزش قدرتمندترین ابزار برای تغییر جهان است
 
 
 
هفته آینده: شاخص گلایسمیک و بار گلایسمیک...
  
/ 2 نظر / 156 بازدید
ناصح

مرسی به خاطر مطالب خوبت رضا جون

ناصح

تعریف نمی کنم - خراب مطالبتم [لبخند]